WtSty12

O odkrywkach w Polskim Radiu Wrocław (posłuchaj)

4 stycznia 2016 r. na antenie Polskiego Radia Wrocław, wyemitowana została blisko godzinna audycja o odkrywkach węgla brunatnego.

"Jakby wariaci opanowali szpital psychiatryczny” - powiedział z przerażeniem o planach budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego między Legnicą a Lubinem, Keith Taylor poseł do Parlamentu Europejskiego podczas misji śledczej Komisji Petycji PE w Polsce.
Tą zdecydowanie krytyczną wypowiedź z 2013 r. w audycji radiowej o odkrywkach węgla brunatnego, ich skutkach społecznych i ekonomicznych przypomniał słuchaczom redaktor Polskiego Radia Wrocław, w związku z burzą jaką na koniec 2015 r, wśród władz samorządów lokalnych oraz mieszkańców zagrożonych terenów wywołało ogłoszenie przez Ministerstwo Środowiska tzw. Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin. Przypomnijmy Fundacja „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” była w grudniu 2015 r organizatorem dwóch konferencji/spotkań konsultacyjnych nt. Białej Księgi w: Legnicy i Kościanie (wspólnie ze Starostwem Powiatowym). Pierwsze z nich zakończyło się przekazaniem do MŚ wspólnego stanowiska organizacji pozarządowych i samorządów, drugie apelem do władz państwowych podpisanym przez organizatorów i uczestników konferencji i stanowczym sprzeciwem wobec ochrony złóż węgla brunatnego i planom budowy nowych kopalni odkrywkowych. 

Oprócz gości w studio - posła Krzysztofa Kubowa oraz Tomasza Waśniewskiego, prezesa Fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” swoje stanowisko w sprawie kopalni zaprezentowali min. Anna Dziadek, prezes Stowarzyszenia "Nie Kopalni Odkrywkowej, dr Michał Wilczyński, niezależny ekspert (były Główny Geolog Kraju).

Plik dźwiękowy poniżej, posłuchaj:

{mp3remote}http://rozwojtak-odkrywkinie.pl//images/audio/GodzinaOdkrywka.mp3{/mp3remote}

 

 

Początek strony