Wydrukuj tę stronę
WtPaź03

Nie dajmy skolonizować Wielkopolski przez energetykę na węglu brunatnym!

- wezwał w Poznaniu (29.09.17) uczestników konferencji pt. „Samorządy i mieszkańcy a kopalnie odkrywkowe. Przyszłość Wielkopolski bez węgla brunatnego?” prof. Jan Popczyk, twórca reformy polskiej elektroenergetyki, b. prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Jeśli wspólnie, samorządy i mieszkańcy, nie zatrzymamy kopalni odkrywkowych, region czeka długoterminowa „kolonizacja” z zamkniętą drogą do modernizacji obszarów wiejskich i restrukturyzacji rolnictwa - ostrzega profesor Popczyk-  (zaangażowany obecnie w tworzenie podstaw energetyki odnawialnej i rozproszonej).

 Wielkie inwestycje w energetykę na węglu brunatnym - gdyby miało do nich dojść – od początku zablokują w Wielkopolsce falę rozproszonej innowacyjności, która kształtuje obecnie pozycję lokalnych społeczności. Praktycznie natychmiast po ich wybudowaniu elektrownie i kopalnie staną się źródłem ogromnych tzw. kosztów osieroconych („stranded costs”). W długim horyzoncie do 2050 elektrownie i kopalnie odkrywkowe zablokują prosumentom i przedsiębiorcom/inwestorom z sektora MŚP dostęp do rynku energii elektrycznej OZE, w tym do budownictwa pasywnego oraz elektryfikacji ciepłownictwa i transportu.
 Podobnie krytycznie o perspektywie ekspansji energetyki opartej na węglu brunatnym wypowiadali się samorządowcy (starostwie, burmistrzowie, radni) z Gostynia, Rawicza, Krobi, Babiaka. Podnieśli oni problem życia w nieznośnym poczuciu niepewności, szczególnie dotkliwej w kontekście możliwego wprowadzenia tzw. ochrony złóż węgla, która całkowicie zablokuje rozwój gmin w oczekiwaniu na ewentualne inwestycje węglowe.
 „Inwestycje, których nikt nie oczekuje, bowiem np. w regionie płd. Wielkopolski (złoże Oczkowice) nie ma zwolenników odkrywek, jest za to ogromny opór społeczny” - zaważył starosta gostyński Robert Marcinkowski. To właśnie społeczności lokalne i ich liderzy tworzący Koalicję „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” są motorem sprzeciwu wobec planowanych odkrywek oraz skutków działania kopalni takich jak KWB PAK S.A.
 Otwierający konferencje Tomasz Waśniewski, Prezes Fundacji „RT-ON”, przypomniał słowa Wiceministra Środowiska Mariusza Gajdy, uczestnika (wraz z posłami Janem Dziedziczakiem i Janem Mosińskim) „anty-odkrywkowej” konferencji w Sanktuarium na Św. Górze k. Gostynia (20.02.17): „Jestem całkowicie po Państwa stronie - w tym przypadku nie ma wątpliwości - budowa kopalni węgla brunatnego będzie katastrofą. Nie będzie wody, nie będzie życia, będzie za to jedna wielka pustynia. Te ziemie powinny nadal produkować dobrą i zdrową żywność, dlatego musimy trwale je zabezpieczyć przed tego typu pomysłami. Jesteśmy nawet gotowi zmienić prawo, by kopalni nie było [...]”.

„Postęp technologiczny, rozwój nauki - dodał Prezes Fundacji – już teraz zapewnia wystarczająco wiele możliwości wytwarzania energii, by nie było potrzeby korzystania z metod dewastujących powierzchnię ziemi, generujących konflikty, niszczących środowisko. To nie węgiel brunatny, a czysta woda, powietrze, przyroda i polska żywność są zasobami strategicznymi, które należy chronić. Potrzebna jest szybka
transformacja energetyki, a pierwszy krok tego procesu to powstrzymanie się od budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego”.

W zal. prezentacje prelegentów
Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk  TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA KRAJU W KONTEKŚCIE WIELKOPOLSKI
oraz dr Michał Wilczyński -   Węgiel brunatny – koniec epoki. Co po węglu w Wielkopolsce ?


----------------------

Foto: Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk,

Autor zdjęć: M. Gierszewski.

Oceń ten artykuł
(1 głos)