ŚrMaj15

Mieszkańcy subregionu legnickiego zamierzają uczcić referendum lokalne sprzed dziesięciu lat

 
Mieszkańcy subregionu legnickiego zamierzają uczcić referendum lokalne sprzed dziesięciu lat
 
27 września 2009 r. jednocześnie w sześciu dolnośląskich gminach: Lubin, Kunice, Prochowice, Miłkowice, Ścinawa i Ruja, na terenie których znajdują się pokłady węgla brunatnego odbyło się prawomocne referendum lokalne. Jego inicjatorem byli mieszkańcy wsparci przez władze samorządowe. Pytanie referendalne brzmiało: „Czy jesteś za budową na terenie Gminy … kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, TAK /NIE?”. Blisko 95 % głosujących powiedziało kopalni NIE. Wydarzenie miało wymiar historyczny, bowiem nie zdarzyło się dotąd w historii Polski po 1989 r. udane referendum lokalne na taką skalę.
 
Impuls jaki w 2009 r. wygenerowało lokalnie społeczeństwo obywatelskie spowodował sukces połączonych sił: samorządów, mieszkańców, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych. Dzięki podjętym wówczas decyzjom, gminy dziś mogą rozwijać się bez przeszkód i przybywa im mieszkańców.
 
W celu przypomnienia tamtych wydarzeń, uhonorowania ich bohaterów oraz promocji instytucji referendum jako narzędzia wpływu na decyzje władz zgodne z oczekiwaniami mieszkańców 27 września br. planowane jest zorganizowanie w Legnicy w budynku Letia Business Center uroczystej konferencji. Odbędzie się również panel obywatelski nt. referendów, kierunków zmian w energetyce oraz udanych przykładów zaangażowania lokalnych społeczności w proces zmian cywilizacyjnych i kulturowych w swoim otoczeniu.  
 
W związku z tym mieszkańcy okręgu legnickiego w ramach „Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego – Aktywny Dolny Śląsk” zgłosili wniosek na realizację projektu pn.: „Głosuję-decyduję. 10-lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego”. Projekt ten po przejściu etapu formalnego jest aktualnie poddany pod głosowanie mieszkańców województwa dolnośląskiego na stronie internetowej w dedykowanej zakładce.
 
Projekt nr 71 „Głosuję-decyduję. 10-lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego” znajduje się w zakresie tematycznym w obszarze wspierania społeczeństwa obywatelskiego i można na niego głosować do 26 maja br.
 
Początek strony