Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/pagebuilder/pagebuilder.php on line 110
Fundacja RT-ON - Mieszkańcy subregionu legnickiego zamierzają uczcić referendum lokalne sprzed dziesięciu lat
ŚrMaj15

Mieszkańcy subregionu legnickiego zamierzają uczcić referendum lokalne sprzed dziesięciu lat

 
Mieszkańcy subregionu legnickiego zamierzają uczcić referendum lokalne sprzed dziesięciu lat
 
27 września 2009 r. jednocześnie w sześciu dolnośląskich gminach: Lubin, Kunice, Prochowice, Miłkowice, Ścinawa i Ruja, na terenie których znajdują się pokłady węgla brunatnego odbyło się prawomocne referendum lokalne. Jego inicjatorem byli mieszkańcy wsparci przez władze samorządowe. Pytanie referendalne brzmiało: „Czy jesteś za budową na terenie Gminy … kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, TAK /NIE?”. Blisko 95 % głosujących powiedziało kopalni NIE. Wydarzenie miało wymiar historyczny, bowiem nie zdarzyło się dotąd w historii Polski po 1989 r. udane referendum lokalne na taką skalę.
 
Impuls jaki w 2009 r. wygenerowało lokalnie społeczeństwo obywatelskie spowodował sukces połączonych sił: samorządów, mieszkańców, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych. Dzięki podjętym wówczas decyzjom, gminy dziś mogą rozwijać się bez przeszkód i przybywa im mieszkańców.
 
W celu przypomnienia tamtych wydarzeń, uhonorowania ich bohaterów oraz promocji instytucji referendum jako narzędzia wpływu na decyzje władz zgodne z oczekiwaniami mieszkańców 27 września br. planowane jest zorganizowanie w Legnicy w budynku Letia Business Center uroczystej konferencji. Odbędzie się również panel obywatelski nt. referendów, kierunków zmian w energetyce oraz udanych przykładów zaangażowania lokalnych społeczności w proces zmian cywilizacyjnych i kulturowych w swoim otoczeniu.  
 
W związku z tym mieszkańcy okręgu legnickiego w ramach „Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego – Aktywny Dolny Śląsk” zgłosili wniosek na realizację projektu pn.: „Głosuję-decyduję. 10-lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego”. Projekt ten po przejściu etapu formalnego jest aktualnie poddany pod głosowanie mieszkańców województwa dolnośląskiego na stronie internetowej w dedykowanej zakładce.
 
Projekt nr 71 „Głosuję-decyduję. 10-lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego” znajduje się w zakresie tematycznym w obszarze wspierania społeczeństwa obywatelskiego i można na niego głosować do 26 maja br.
 
Początek strony