PnSie06

Lider światowej reasekuracji Munich Re wycofuje się z węgla

 

 

PRESS RELEASE w pdf(pobierz) 

 Warszawa, 6 sierpnia 2018

 Lider światowej reasekuracji Munich Re wycofuje się z węgla

W artykule opublikowanym w poniedziałkowym Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) prezes Munich Re zadeklarował znaczne ograniczenie zaangażowania monachijskiego reasekuratora w sektor węglowy. [1] Decyzja ta, podobnie jak ogłoszona w maju br. polityka klimatyczna Allianz [2], może mieć istotny wpływ na przebieg i koszty planowanych w Polsce inwestycji węglowych, czyli projektu budowy elektrowni Ostrołęka C, nowych odkrywkowych kopalń węgla brunatnego Ościsłowo i Złoczew, a także rozbudowy odkrywki Turów.
 
Wyjście kolejnego giganta ubezpieczeniowego z sektora węglowego oznacza, że  już w najbliższej przyszłości rosnąć będą koszty ubezpieczenia oraz reasekuracji kopalń i elektrowni węglowych w Polsce i na świecie - komentuje Jan Chudzyński z Fundacji “Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. Pewnie nie odmieni to losów już istniejących obiektów, może za to ukrócić zapędy do rozwijania megalomańskich i nieuzasadnionych projektów węglowych jak Elektrownia Ostrołęka C czy odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Złoczew - dodaje.
 
Prezes Munich Re, Joachim Wenning, zapowiedział, że drugi największy na świecie reasekurator nie będzie już ubezpieczał nowych elektrowni i kopalń węglowych powstających w państwach uprzemysłowionych, a także wycofa ze swojego portfolio akcje spółek, których przychody w ponad 30% powiązane są z węglem.[3]
Oznacza to, że biorąc pod uwagę udziały poszczególnych towarzystw w całym globalnym przypisie składki, zobowiązania dywestycyjne obejmują już blisko połowę światowego rynku reasekuracyjnego. W ostatnich miesiącach swoje polityki dotyczące inwestycji i ubezpieczania sektora węglowego ogłosiły m.in. Allianz, AXA, SCOR, Zurich oraz największy na świecie reasekurator, Swiss Re. [4]
 
Dzisiejsze [poniedziałkowe] oświadczenie to wynik ogromnej presji wywieranej przez opinię publiczną [5], bowiem Munich Re przez lata nie podejmował działań na rzecz ochrony klimatu. Cieszy nas, że Joachim Wenning zdecydował się na zmianę polityki firmy. Oświadczenie to oznacza, że Elektrowni Ostrołęka C i innym planowanym w Europie elektrowniom i kopalniom węglowym nie zostanie udzielona reasekuracja. Jednocześnie mamy świadomość, że nawet z nowymi zasadami Munich Re wciąż daleko do realizacji postanowień Porozumienia Paryskiego - tłumaczy Regine Richter z niemieckiej organizacji  Urgewald.
 
W 2017 roku Munich Re zebrało ponad 49 mld EUR przypisanej składki brutto, notując zysk na poziomie 392 mln EUR. Grupa jest zaangażowana w ubezpieczanie polskiego sektora węglowego poprzez należące do niego towarzystwo ERGO Hestia. Sopocki ubezpieczyciel w ostatnich latach wystawiał polisy obejmujące ochroną znaczną część krajowej infrastruktury węglowej, w tym inwestycje w Opolu i Kozienicach, kopalnię odkrywkową węgla brunatnego Turów, jak również elektrownie i kopalnie ZE PAK. [6] Poza ERGO Hestią, z zapewnianej przez Munich Re ochrony reasekuracyjnej korzysta mający znaczny udział w ubezpieczaniu sektora węglowego PZU SA.

 

[1] Munich Re steigt aus der Kohle aus

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/klimawandel-sorge-munich-re-steigt-aus-der-kohle-aus-15724159.html

[2] Allianz ustąpi węglowego pola

https://www.pb.pl/allianz-ustapi-weglowego-pola-912191

[3] Munich Re to back away from coal-related business - CEO

https://uk.reuters.com/article/uk-munich-re-group-coal/munich-re-to-back-away-from-coal-related-business-ceo-idUKKBN1KQ0NK

[4] Unfriend Coal Press Release: Munich Re coal announcement: Welcome step, but lacking consequence

https://unfriendcoal.com/2018/08/06/munich-re-coal-announcement-welcome-step-but-lacking-consequence/

[5] Munich Re pod presją podczas Globalnego Forum Ubezpieczeniowego

https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/component/k2/item/326-munich-re-berlin

[6] Dirty business: insurance companies supporting the growth of Polish coal

https://unfriendcoal.com/dirty-business/

 

Kontakt:

Jan Chudzyński, koordynator ds. Towarzystw ubezpieczeniowych, Fundacja “RT-ON”, +48 534 634 889, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regine Richter, Energy Campaigner, Urgewald: +49 170 29 30 725, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lucie Pinson, European Coordinator, Unfriend Coal: +33 6 79 54 37 15, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Daniel Boese, Avaaz Media Campaigner: +49 177 84 05 700, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

zobacz także:

- Munich Re pod presją podczas Globalnego Forum Ubezpieczeniowego

- Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Munich Re - właściciela ERGO Hestia

 


 Fundacja "RT-ON" jest częścią koalicji międzynarodowych organizacji pozarządowych pod nazwą Unfriend Coal. Wzywa ona wszystkich ubezpieczycieli do wycofania się z udzielania ochrony ubezpieczeniowej zarówno nowym, jak i istniejącym elektrowniom węglowym, kopalniom oraz powiązanym z nimi projektom infrastrukturalnym. Na ubezpieczycielach spoczywa bowiem wyjątkowa odpowiedzialność za powodzenie transformacji ku gospodarce niskoemisyjnej. Rezygnując z ubezpieczania i inwestowania w projekty węglowe, mogą poprawić zdrowie publiczne, wydłużyć życie tysięcy ludzi oraz znacząco wesprzeć dążenia do osiągnięcia wypracowanych podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu międzynarodowych celów emisyjnych i walkę z niebezpiecznymi zmianami klimatu.

 

Początek strony