WtLip03

Lider reasekuracji Swiss Re wycofuje się z węgla

 

W poniedziałek 2 lipca Swiss Re, jeden z największych na świecie reasekuratorów, ogłosił politykę ograniczającą swoje zaangażowanie w sektorze węglowym. Po wcześniejszych deklaracjach ze strony AXA, Zurich, Allianz i innych ubezpieczycieli organizacje społeczne działające w ramach koalicji Unfriend Coal, do której należy Fundacja „RT-ON”, oczekiwały że to właśnie Swiss Re jako kolejny przedstawi oficjalne stanowisko ws. wycofania się z ubezpieczenia i reasekuracji sektora węglowego.

Zgodnie z nową polityką, Swiss Re nie będzie ubezpieczał ani reasekurował kopalń, elektrowni, a także firm, których działalność w ponad 30% związana jest z węglem. Zasady te obejmują zarówno umowy ubezpieczeniowe dotyczące poszczególnych obiektów, jak i polisy udzielane całym spółkom.

 

Deklaracja Swiss Re, jednego z największych na świecie zarządzających ryzykiem, to sygnał wysłany do rządów, inwestorów i sektora finansowego: nowe projekty węglowe nie powinny już powstawać. To także dodatkowa presja i powód by Munich Re i inni ubezpieczyciele skończyli wspierać paliwo niezgodne z działaniami na rzecz ograniczenia zmian klimatu.

Peter Bosshard, koordynator kampani Unfriend Coal

 

Polityki Swiss Re i innych reasekuratorów ograniczają dostęp do reasekuracji mniejszym ubezpieczycielom oferującym ochronę kopalniom i elektrowniom, m.in. tym działającym w Polsce. Może w ten sposób świadome konieczności wycofania się z węgla podmioty wpłyną na dotychczas unikającą tego tematu polską branżę ubezpieczeniową. To szczególnie zła wiadomość dla PZU, którego jednym z głównych reasekuratorów w poprzednich latach był właśnie Swiss Re. Przodujący w ubezpieczaniu polskiego sektora węglowego PZU powienien spodziewać się, że będzie coraz mniej chętnych do brania na siebie tego typu ryzyk. 

Jan Chudzyński, koordynator ds. towarzystw ubezpieczeniowych Fundacji „RT-ON”

 

Poza ogłoszoną w poniedziałek polityką ograniczającą działalność ubezpieczeniową i reasekuracyjną w sektorze węglowym, Swiss Re już wcześniej wprowadził zasady dotyczące węglowych inwestycji. Zgodnie ogłoszoną w 2016 roku polityką ubezpieczyciel nie inwestuje w spółki, których przychody w ponad 30% związane są z węglem lub wytwarzana przez nie energia w ponad 30% generowana jest w wyniku spalania tego surowca.

 

Komunikat Swiss Re: Swiss Re establishes thermal coal policy to support transition to a low-carbon economy

Komentarz Unfriend Coal: Spotlight on Munich Re after Swiss Re stops reinsuring coal projects

 


 Fundacja "RT-ON" jest częścią koalicji międzynarodowych organizacji pozarządowych pod nazwą Unfriend Coal. Wzywa ona wszystkich ubezpieczycieli do wycofania się z udzielania ochrony ubezpieczeniowej zarówno nowym, jak i istniejącym elektrowniom węglowym, kopalniom oraz powiązanym z nimi projektom infrastrukturalnym. Na ubezpieczycielach spoczywa bowiem wyjątkowa odpowiedzialność za powodzenie transformacji ku gospodarce niskoemisyjnej. Rezygnując z ubezpieczania i inwestowania w projekty węglowe, mogą poprawić zdrowie publiczne, wydłużyć życie tysięcy ludzi oraz znacząco wesprzeć dążenia do osiągnięcia wypracowanych podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu międzynarodowych celów emisyjnych i walkę z niebezpiecznymi zmianami klimatu.

Początek strony