Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/pagebuilder/pagebuilder.php on line 110
Fundacja RT-ON - Międzynarodowy spływ po Nysie Łużyckiej dla czystego powietrza za nami
PnMaj21

Międzynarodowy spływ po Nysie Łużyckiej dla czystego powietrza za nami

Międzynarodowy spływ po Nysie Łużyckiej dla czystego powietrza pod hasłem "Weź oddech!" za nami

Czysta woda i czyste powietrze nad Nysą Łużycką i regionem Bogatyni - takie cele przyświecały kajakarkom i kajakarzom, którzy 18 maja br. płynęli po naszej granicznej rzece. To był już drugi międzynarodowy spływ po Nysie Łużyckiej zorganizowany przez Fundację „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Tym razem odbył się on pod hasłem "Weź oddech!" i wpisał się w obchody samorządowego roku Odry i jej dorzecza.

 – Nysa Łużycka jest cudowna! Ale prosi o naszą pomoc – mówi Dominik Dobrowolski (www.recykling-rejs.pl), uczestnik spływu. – Nie zaśmiecajmy jej! Zatrzymajmy ścieki, nie zatruwajmy jej odpadami i pyłami z kopali odkrywkowej i elektrowni w Turoszowie!

Dziękuję wszystkim za wspólne wiosłowanie! Wszystko jest w naszych rękach: czeskich, polskich i niemieckich. Rzeka nas łączy i potrzebuje naszej pomocy - dodaje Katarzyna Czupryniak (Fundacja RT-ON), organizatorka spływu.

W spływie wzięli również udział: Radosław Gawlik z zespołem Stowarzyszenia „Eko-Unia”, goście z Niemiec i Bogatyni oraz kajakarze z Radomierzyc.

Wody, słońca, zdrowej żywności i czystego powietrza węglem nie zastąpimy,  musimy je chronić...  – komentuje Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „RT-ON”.  – Wrócimy tu za rok, a może wcześniej - dodaje. To ważne, aby zwracać uwagę na jakość środowiska, w którym żyjemy. Nysa Łużycka jest lokalną perłą i ma ogromny potencjał dla rozwoju turystyki w tym transgranicznym regionie. Chcemy pomóc mieszańcom Bogatyni i Zgorzelca promować ten piękny zakątek, który ze względu na przemysł wydobywczy ma swoje problemy m.in. z zanieczyszczeniem powietrza.

 

 

Początek strony