PtPaź20

Referendum lokalne. Dlaczego jest dzisiaj ważne?

30 października 2017 r. godz. 11:00 – „Warsztat Warszawski”, Plac Konstytucji 4, Warszawa

 

Wstęp bezpłatny

Konferencja będzie okazją do dyskusji w gronie praktyków i naukowców z Polski i zagranicy nt. podstawowego narzędzia demokracji bezpośredniej, jakim jest referendum. Celem wydarzenia jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie skutecznej organizacji merytorycznych referendów na poziomie społeczności lokalnych. Opowiemy, kiedy i dlaczego warto odwołać się do woli mieszkańców, jakie skutki niosą referenda ważne i nieważne, a także czym jest „udane referendum”.

30 października to dzień publikacji poradnika „Jak zrobić referendum? Poradnik praktyczny” opracowanego przez Fundację „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” we współpracy z ekspertami oraz inicjatorami referendów lokalnych. Wydawnictwo kierujemy do lokalnych działaczy, samorządowców i innych osób chcących wspierać lokalny rozwój swojego regionu, chronić jego walory i dziedzictwo, a także angażować jego mieszkańców w podejmowanie decyzji dotyczących ich samych.

W ramach konferencji Tomasz Zakrzewski – autor części prawnej poradnika – przybliży historię i praktykę merytorycznych referendów lokalnych w Polsce, Irena Rogowska – liderka Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” – opowie o referendach w sprawie kopalń odkrywkowych węgla brunatnego.

Swój udział potwierdzili także zagraniczni goście: dr Jan R. Lusing (Holandia) i dr Michael Efler (Niemcy), którzy podzielą się wieloletnimi doświadczeniami w prowadzeniu kampanii referendalnych w Europie.

Podsumowaniem konferencji będzie panel dyskusyjny z udziałem prelegentów, ekspertów i praktyków: Czym są referenda dziś i czym mogą stać się jutro?

Zachęcamy Państwa do udziału oraz prosimy o przekazanie informacji o konferencji do osób i organizacji, które mogą być zainteresowane tematem referendów lokalnych, lub których może on bezpośrednio dotyczyć.

Przedstawicieli mediów zapraszamy na godzinę 10:30 na śniadanie prasowe, które poprzedzi konferencję.

 

Kontakt:

Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”

Monika Sadkowska, tel. 661863993

Katarzyna Czupryniak, tel. 668853399

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Sponsorem wydarzenia jest Guerrilla Foundation.

Pobierz załącznik:
Początek strony