CzWrz14

Straż Niebieskiego Złota – już po spływie! Kolejny za rok

Kto zatroszczy się o rzekę?

Straż Niebieskiego Złota pokazała, że Nysie Łużyckiej nie zabraknie opiekunów.

W czeskim Hradku nad Nysą, Posadzie, Radomierzycach, Łęknicy, Zasiekach i Gubinie w dwa ostatnie weekendy (2-3 i 8-10 września) z inicjatywy Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" odbył się spływ kajakowy oraz cykl spotkań, w których uczestniczyli mieszańcy Czech, Polski i Niemiec. Wydarzenie było okazją do świętowania związku lokalnych społeczności trzech krajów z Nysą Łużycką oraz lepszego poznania przyrody tej granicznej rzeki i życia społeczności, których los jest z nią nierozerwalnie związany.

Podczas wieczornych spotkań z mieszkańcami eksperci i aktywiści opowiadali o Nysie Łużyckiej, jej walorach i znaczeniu dla życia społecznego oraz o zagrożeniach dla rzeki i otaczającej ją przyrody. Gościem specjalnym spływu był Dominik Dobrowolski - doświadczony podróżnik, ekolog, inicjator i organizator wielu akcji w niezwykły sposób przybliżających ideę dbania o środowisko naturalne człowieka.

Prelekcje wygłosiły osoby aktywnie działające na rzecz zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i społeczeństwa obywatelskiego, m.in. Anna Dziadek - liderka Stowarzyszenia "NIE Kopalni Odkrywkowej", Leszek Pazderski - ekspert z Fundacji Greenpeace Polska, Kuba Gogolewski z Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Zwrócono uwagę na problemy Nysy Łużyckiej i jej otoczenia od źródeł do ujścia rzeki. Jednym z najistotniejszych zagrożeń dla Nysy Łużyckiej i otaczających ją terenów jest obecnie niedobór wody oraz jej zanieczyszczenie, wynikające w znacznym stopniu z działalności kopalni odkrywkowych węgla brunatnego po polskiej i niemieckiej stronie granicy. Jak przekonali się uczestnicy spływu, problemem jest również znaczna fragmentacja rzeki przez zapory i przegrody – w tym elektrownie wodne – które utrudniają migrację wodnych organizmów i ograniczają dostępność Nysy Łużyckiej dla ludzi. Pozytywnym zaskoczeniem było niewielkie zaśmiecenie rzeki, trend wart kontynuowania i promocji.

Nysa Łużycka jest lokalnym skarbem, który może z powodzeniem integrować mieszkańców i przyciągać turystów, kajakarzy, fotografów i miłośników natury. Wzdłuż jej biegu znajdują się prawdziwe perły kultury materialnej: Park Mużakowski i Bad Muskau - wspaniale zaprojektowane dzięki inwencji Hermanna Pücklera, Łuk Mużakowa - geopark UNESCO, w którym oprócz niesamowitych naturalnych form geologicznych znajdują się niezwykłe sztuczne zbiorniki, powstałe w wyniku eksploatacji węgla brunatnego, jak również piękny, górski odcinek Nysy Łużyckiej w okolicy jej źródeł. Miejsca te już dziś ściągają nad Nysę Łużycką setki turystów. Istnieje ogromny potencjał dla dalszego rozwoju i stworzenia regionu turystycznego atrakcyjnego dla mieszkańców trzech krajów, którego osią byłaby Nysa Łużycka. Przedstawiciele lokalnych społeczności i władz uczestniczący w spotkaniach „Straży Niebieskiego Złota”, w tym Burmistrz Hradka n. Nysą czy Łęknicy, dostrzegli korzyści płynące ze współpracy i entuzjastycznie podeszli do pomysłu spotkania reprezentantów społeczności z otoczenia Nysy Łużyckiej, a także do perspektywy przyszłych wydarzeń łączących cały bieg rzeki. Wielką zwolenniczką zacieśnienia współpracy jest czeska Minister Michaela Marksová, która osobiście wsparła inicjatywę, płynąc razem z pozostałymi uczestnikami z hasłem na transparencie „Uhli? Ne dekujeme!” (Węgiel? Nie, dziękujemy!).

Spływ kajakowy Nysą Łużycką był początkiem cyklu wydarzeń w ramach międzynarodowej inicjatywy „Straż Niebieskiego Złota”. Wspólne działania będę kontynuowane przez jesień i zimę. Ich celem jest przywrócenie roli i znaczenia Nysy Łużyckiej w życiu społeczności z Polski, Czech i Niemiec, które zamieszkują wokół rzeki – w tym znaczenia gospodarczego, poprzez rozwój turystyki przyjaznej przyrodzie.

 

 

Więcej informacji, relacje i wrażenia ze spływu „Straż Niebieskiego Złota”:

https://www.youtube.com/watch?v=PSwUFNBy0YI

http://www.cycling-recycling.eu/wiadomosci.php?dzial=2&kat=13&art=1073

http://bit.ly/2xWMaE2

http://bit.ly/2xtU0IV

KONTAKT:

Kuba Gogolewski tel 661 862 611

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

DSC 0079

 

DSC 0092

 

DSC 0124

 

DSC 0125

 

DSC 0126 

Początek strony