ŚrLut22

Wiceminister Środowiska Mariusz Gajda na Świętej Górze

„... spółka PAK SA kłamie i oszukuje, jestem całkowicie po stronie przeciwników odkrywek, kopalnie odkrywkowe degradują środowisko ! "

20 lutego br. na Świętej Górze k. Gostynia odbyła się konferencja naukowa pt.” Złoże węgla brunatnego Oczkowice – właściwe rozpoznanie hydrologiczne i inne uwarunkowania”   poświęcona wpływowi planowanej odkrywki węgla brunatnego na złożu Oczkowice (płd. Wielkopolska) na gospodarkę i środowisko. W obecności 500 osób - mieszkańców regionu ,samorządowców, organizacji pozarządowych zaniepokojonych działaniami potencjalnego inwestora, węglowej spółki PAK SA , podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Gajda powiedział, że spółka PAK SA kłamie mówiąc, że odkrywka nie ma wpływu na środowisko. Przypomniał, że niedawno miał okazję zobaczyć na własne oczy skutki działania kopalni w okolicach Konina, gdzie PAK zamierza uruchomić nową odkrywkę Ościsłowo. Jestem całkowicie po Państwa stronie - odkrywki to katastrofa , nie potrzeba budować elektrowni węglowych -wykorzystajmy potencjał biogazowni czy geotermii. Jesteśmy gotowi zmienić nawet prawo -by trwale zabezpieczyć społeczności lokalne przed odkrywkami! dodał wiceminister Gajda. 
Pomimo, iż mieszkańców regionu uspokajał poseł Jan Dziedziczak (Wiceminister Spraw Zagranicznych) mówiąc , że obecny rząd nie dopuści do budowy kopalni - nie rozwiał on silnych obaw samorządowców (starostowie,burmistrzowie, przewodnicząca Sejmiku Woj. Wielkopolskiego Zofia Szalczyk) , którzy przywołali działania Gł. Geologa Kraju prof. Mariusza Oriona Jędryska , zmierzające do wpisania złoża Oczkowice na listę złóż strategicznych i objęcia go tzw. "ochroną" przed eksploatacją niezwiązaną z energetyką.
Właśnie na brak reakcji wiceministra Jedryska na apele i prośby o dialog, w tym list otwarty sprzed ponad roku wskazał - prezes Fundacji 'Rozwój Tak- Odkrywki Nie" Tomasz Waśniewski mówiąc, że trzeba zmodyfikować prawo i realnie zabezpieczyć lokalne społeczności przed niepohamowana ekspansją lobby energetyczno-węglowego. Nie może być tak - dodał -, że gminy i mieszkańcy żyją w poczuciu zagrożenia bo w każdej chwili może okazać się, że ich tereny nieodpowiedzialną decyzją mogą zostać objęte tzw. ochroną złoża co w konsekwencji zablokuje rozwój gmin bez względu na to czy kopalnia powstanie czy nie ! 
Poseł Jan Mosiński podsumowując, nawiązał do konferencji przeciwników kopalni odkrywkowych w Sejmie (20.09.16) ,której był wraz Ogólnopolską Koalicją „Rozwój Tak -Odkrywki Nie” współorganizatorem, niedawnego protestu przed siedziba RDOŚ w Poznaniu oraz konferencji na Świętej Górze jako sekwencji zdarzeń , która w konsekwencji zaowocuje przekazaniem wniosków Premier Beacie Szydło,właściwym Ministrom oraz posiedzeniem zespołu parlamentarnego ds energetyki. 
Wiceminister Środowiska Mariusz Gajda - zadeklarował też pomoc w organizacji spotkania strony społecznej z Wiceministrem Jędryskiem ... oby tym razem skutecznie.

Konferencje otworzył Poseł Jan Mosiński jeden z organizatorów spotkania obok Stowarzyszenia  „Nasz Dom”(Koalicja 'Rozwój Tak- Odkrywki Nie") wraz z Posłem Janem Dziedziczakiem. Wprowadzenie przedstawili Starostowie Gostyński Robert Marcinkowski i Rawicki Adam Sperzyński.

 Prelegenci :

prof. dr hab. Jan Przybyłek Zakład Hydrologi i Ochrony Wód UAM w Poznaniu

dr Benedykt Pepliński  Wydział Ekonomiczno-Społeczny UTP w Poznaniu

dr Michał Wilczyński  geolog , niezależny ekspert ds. paliw i energii

Leszek Waderski  Prezes  „Przedsiębiorczość Dla Ekologi”

Józef Drzazgowski  Prezes  Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko – Przyjezierze”

Tomasz Waśniewski Prezes Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”

Sylwia Maćkowiak   Prezes Stowarzyszenia  „Nasz Dom”

{gallery}wiceminister-srodowiska-{/gallery}

Początek strony