Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /plugins/system/pagebuilder/pagebuilder.php on line 110
Fundacja RT-ON - Wspólny komunikat prasowy Friends of Earth France, Fair Finance France, BankTrack oraz Fundacji „Rozwój TAK –Odkrywki NIE”
PnLis07

Wspólny komunikat prasowy Friends of Earth France, Fair Finance France, BankTrack oraz Fundacji „Rozwój TAK –Odkrywki NIE”

- krytycznie  o kontynuacji  wsparcia dla polskiego przemysłu  węglowego  przez największy  bank we Francji   

 "PGE jest największym emitentem gazów cieplarnianych w Polsce. W 2015 roku kopalnie należące do PGE wydobyły 49,4 mln ton węgla brunatnego. Spółka nie zaniechała starań o uzyskanie koncesji na budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody opartego na złożach węgla brunatnego, planuje budowę bloku o mocy 450MWe w Turowie co wiąże się z kontynuacją wydobycia i poszerzeniem aktualnie eksploatowanej kopalni odkrywkowej "Turów" w gminie Bogatynia oraz zapowiada budowę kopalni odkrywkowej na złożu Złoczew w województwie łódzkim. Plany te są zaprzeczeniem działań jakie potrzebne są by zrealizować cele ratyfikowanego przez Polskę porozumienia z Paryża, które weszło w życie 4-tego listopada.   

Kuba Gogolewski, kampanier finansowy w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, stwierdził: „Wspierając PGE, które buduje elektrownie węglowe, planuje nowe, gigantyczne kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego i pomaga utrzymać przy życiu upadające górnictwo węglowe w Polsce, BNP Paribas jest kroplówką dla sektora przemysłu, który utknął w przeszłości oraz przyczynia się do pogarszania jakości powietrza w Polsce, które i tak należy już do jednego z najgorszych w Europie. BNP Paribas musi zacząć słuchać większości polskiego społeczeństwa, aspirującego do zdrowszej i czystszej przyszłości, społeczeństwa które chce nowych inwestycji i nowej gospodarki, opartej na czystej energetyce odnawialnej. Bank powinien natychmiast wykluczyć dalsze finansowanie PGE.”

 

Pobierz załącznik:
Początek strony