PnLis07

Wspólny komunikat prasowy Friends of Earth France, Fair Finance France, BankTrack oraz Fundacji „Rozwój TAK –Odkrywki NIE”

- krytycznie  o kontynuacji  wsparcia dla polskiego przemysłu  węglowego  przez największy  bank we Francji   

 "PGE jest największym emitentem gazów cieplarnianych w Polsce. W 2015 roku kopalnie należące do PGE wydobyły 49,4 mln ton węgla brunatnego. Spółka nie zaniechała starań o uzyskanie koncesji na budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody opartego na złożach węgla brunatnego, planuje budowę bloku o mocy 450MWe w Turowie co wiąże się z kontynuacją wydobycia i poszerzeniem aktualnie eksploatowanej kopalni odkrywkowej "Turów" w gminie Bogatynia oraz zapowiada budowę kopalni odkrywkowej na złożu Złoczew w województwie łódzkim. Plany te są zaprzeczeniem działań jakie potrzebne są by zrealizować cele ratyfikowanego przez Polskę porozumienia z Paryża, które weszło w życie 4-tego listopada.   

Kuba Gogolewski, kampanier finansowy w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, stwierdził: „Wspierając PGE, które buduje elektrownie węglowe, planuje nowe, gigantyczne kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego i pomaga utrzymać przy życiu upadające górnictwo węglowe w Polsce, BNP Paribas jest kroplówką dla sektora przemysłu, który utknął w przeszłości oraz przyczynia się do pogarszania jakości powietrza w Polsce, które i tak należy już do jednego z najgorszych w Europie. BNP Paribas musi zacząć słuchać większości polskiego społeczeństwa, aspirującego do zdrowszej i czystszej przyszłości, społeczeństwa które chce nowych inwestycji i nowej gospodarki, opartej na czystej energetyce odnawialnej. Bank powinien natychmiast wykluczyć dalsze finansowanie PGE.”

 

Pobierz załącznik:
Początek strony