PnKwi18

W Brukseli o planowanych polskich i niemieckich odkrywkach węgla brunatnego

Delegacja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie” w Parlamencie Europejskim.

20 kwietnia br. w środę, w Parlamencie Europejskim (s. Altiero Spinelli A5E od godz.12.30) odbędzie się publiczna debata na temat: Skutków wydobycia węgla brunatnego dla obywateli i środowiska w Europie - na przykładzie Polski i Niemiec, pt. "From cradle to grave: the impacts of lignite on Europe’s citizens and environment - the case of Poland and Germany".

Jako prelegentki, obok aktywistów z Niemiec, udział wezmą min. Anna Dziadek, z lubuskiego Stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej' oraz Sylwia Maćkowiak z wielkopolskiego Stowarzyszenia „Nasz Dom”. Organizatorzy debaty to: Lidia Geringer de Oedenberg i Reinhard Bütikofer (posłowie do PE) oraz WWF(World Wide Fund) European Policy Office.

Zaproszony na debatę Tomasz Waśniewski, Prezes Fundacji "Rozwój Tak-Odkrywki Nie" mówi: nie będzie to pierwsza wizyta polskich przeciwników odkrywek w Parlamencie Europejskim.

W latach 2010-2015 na forum Komisji Petycji PE kilkukrotnie mieszkańcy gmin zagrożonych eksploatacją węgla brunatnego z Dolnego Śląska (złoże "Legnica") Lubuskiego (Złoże Gubin_Brody) czy Wielkopolski(złoże „Oczkowice”) prezentowali problem skutków społecznych oraz środowiskowych planowanych i istniejących odkrywkowych kopalni węgla brunatnego.

Przypomnijmy, posłowie PE by dogłębnie zbadać sprawę, min. z inicjatywy Lidii Geringer de Oedenberg , wysłali do Polski w 2013 r. misję śledczą. Członkiem delegacji Parlamentu (tzw. non official) był wówczas min. obecny jego wiceprzewodniczący Ryszard Czarnecki, który już wtedy był wyraźnie zaniepokojony sprawą, w tym brakiem poszanowania dla wyników prawomocnego referendum z 2009 r. Odbyło się ono, jednocześnie na terenie 6 gmin położonych na złożu „Legnica”.

Jak widać - dodaje Anna Dziadek prezes Stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej” - problem nabrał obecnie wymiaru transgranicznego - dotyczy bowiem tak samo mocno mieszkańców Niemiec. Tam protesty przeciw nieodpowiedzialnej polityce koncernów energetycznych podobnie jak w Polsce z każdym rokiem przybierają na sile. Ostatnio w naszym kraju olbrzymie emocje, szczególnie wśród samorządów wywołała publikacja tzw. ”Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin” będzie to jedna ze spraw jakie z pewnością poruszymy w trakcie spotkania. Poinformujemy też, że w naszym kraju planuje się obecnie budowę sześciu nowych odkrywek - jedną z nich przy tuż przy granicy z naszym zachodnim sąsiadem (Gubin-Brody).

Tytuł debaty "od kołyski po grób" (From cradle to grave) odczytujemy jako przestrogę przed zgubnymi skutkami (także dla zdrowia ludzi) wydobycia i spalania paliw kopalnych jakie towarzyszą wielu mieszkańcom Europy od narodzin aż po kres ich życia.

 

Pobierz załącznik:
Początek strony