Raport o kosztach zewnętrznych kopalni i elektrowni ZE PAK S.A.

TOK FMW sobotę, 15.10.16 - gośćmi red. Ewy Podolskiej w audycji Weekend Radia TOK FM byli Jakub Gogolewski (koordynator projektów w Fundacji "RT-ON") oraz jako eksperci: Łukasz Adamkiewicz i dr Benedykt Pepliński.

Bezpośrednią przyczyną zaproszenia do radia była publikacja przez naszą Fundację, połączona z prezentacją podczas konferencji prasowej w CP PAP  w Warszewie(30.09.16), raportu pt.: "ZE PAK czy rzepak?" oraz konferencja Koalicji "RT-ON" w Sejmie RP pt. „Chrońmy wodę i ziemię - obywatele przeciw kopalniom węgla brunatnego! -Jak rozpocząć transformację energetyczną w Polsce?” z 20 września br.  Czytaj więcej ...

Czas rezygnować ze starych technologii. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatego w Turowie sama się zasypuje...

Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"* w związku z katastrofą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.  

TurowWe wtorek 27 września 2016 (dokładnie 7 lat po referendum "antyodkrywkowym" w regionie legnickim) doszło do wielkiego osuwiska ziemi w Kopalni Węgla Brunatnego Turów (Dolny Ślask). Na szczęście – według danych oficjalnych – nikt nie zginął. Tym razem ucierpiały "tylko" maszyny. Czytaj więcej ...

ZE PAK czy rzepak? Raport o kosztach zewnętrznych kopalni i elektrowni ZE PAK S.A.

Warszawa, Legnica, 30 września 2016

Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” publikuje raport „ZE PAK czy rzepak? - Oddziaływanie społeczne i zdrowotne spółek należących do ZE PAK oraz koszty zewnętrzne planowanych przez ZE PAK kopalni odkrywkowych węgla brunatnego”. Więcej...

Zaproszenie Konferencja prasowa Fundacji

ZE PAK czy rzepak? Raport o kosztach zewnętrznych kopalni i elektrowni ZE PAK S.A. - Konferencja prasowa Fundacji "RT-ON"

Termin: 30 września 2016 (piątek), godz. 11.00
Miejsce: Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa

Informacja po konferencji „Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

20 09 2016 020 września 2016 w Sejmie odbyła się konferencja Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE pod hasłem „Chrońmy wodę i ziemię - obywatele przeciw kopalniom węgla brunatnego! -Jak rozpocząć transformację energetyczną w Polsce?”  Czytaj więcej ...   

Konferencja - 20.09.0216 - Galeria

mapa-odkrywek

Mapa eksploatowanych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego oraz kopalnie, które PGE S.A. i ZE PAK S.A. wymieniają w swoich raportach finansowych jako planowane lub perspektywiczne. Więcej...

Konferencja  Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki Nie" - Sejm RP, Warszawa 20 września 2016

Chrońmy wodę i ziemię - obywatele przeciw kopalniom węgla brunatnego!, - Jak rozpocząć transformację energetyczną w Polsce? -  pod takim hasłem 20 września br. w Sejmie (sala Kolumnowa od g.16.45) obędzie się konferencja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki Nie", której współorganizatorem i patronem jest poseł na Sejm RP Jan Mosiński. Przedstawimy główne przyczyny społecznych protestów przeciwko odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego oraz ochronie złóż kopalin - Odpowiemy na dylemat: woda czy węgiel brunatny, co należy chronić? Zastanowimy się „Jak rozpocząć transformację energetyczną w Polsce?".

GALERIA - Zgromadzenie Publiczne przed Sejmem RP - 20.09.2016r.

Uwaga - Zgromadzenie Publiczne przed Sejmem RP w Warszawie 20 września !

Żadnych nowych odkrywek węgla brunatnego!
Mieszkańcy regionów zagrożonych budową kopalni odkrywkowych oraz poszkodowani skutkami działania obecnie działających - wezwą do porzucenia planów budowy kopalni odkrywkowych oraz naprawy szkód wyrządzonych przez producentów energii z węgla brunatnego. Legalne zgromadzenie na rogu ulic Wiejskiej i Matejki w Warszawie (od 14.00 do 16.00)   poprzedza zaplanowaną tego samego dnia w Sejmie (sala Kolumnowa, g. 16.45) Konferencję Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak-Odkrywki Nie" pod hasłem: chrońmy wodę i ziemię - obywatele przeciw kopalniom węgla brunatnego! Zapraszamy,  także mieszkańców Warszawy i  okolic  - wspierających cele i działania Koalicji "Rozwój Tak - Odkrywki Nie".

Zgromadzenie Publiczne Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak - Odkrywki Nie" przed WZA spółki węglowej ZE PAK S.A. - Warszawa 28 czerwca 2016.

Protest przeciwko planom budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego. Publikujemy, dłuższą niż poprzednio, nie pozbawioną autentycznych emocji (vide końcowe kadry) relację z protestu w Warszawie z udziałem mieszkańców gmin z płd. i płn. Wielkopolski (złoża "Oczkowice", Dęby Szlacheckie", "Ościsłowo"). Głos zabrali m.in.: Wanda Radowska, Sylwia Maćkowiak oraz eksperci dr Michał Wilczyński, Bogumił Kolmasiak, Jakub Gogolewski oraz Łukasz Adamkiewicz.
Film dostępny jest także na kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Ra-bjtQdD5s

Znikające jeziora - czyli kto się (nie) boi kopalni węgla brunatnego ...

Agencja Reuters o polskich odkrywkach

"Poland's disappearing lakes fuel battle over coal mining" - o znikających z powodu odkrywek jeziorach w Polsce i walce mieszkańców z kopalniami węgla brunatnego wiedzą już w Indiach (Indiaeveryday) Chinach czy Libii (Libya Today)

Wody węglem nie zastąpisz !!!

 MG 0005

Przedstawiamy  krótką relacje filmową z protestu przeciwników odkrywek węgla brunatego,  Warszawa 28.06.2016 r. 

Dziekujemy za udaną akcje!

 MG 0005

 

Nasza misja

Mówimy Tak! dla postępu * Tak dla nieinwazyjnych, przyjaznych dla środowiska technologi * Tak dla odnawialnych źródeł energii.

Mówimy Nie! niszczeniu środowiska * Nie wydobyciu i spalaniu paliw kopalnych * Nie budowie nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego.

DOBRA PRZYSZŁOŚĆ JEST CZYSTA I ZIELONA !

KIM JESTEŚMY

Fundacja  „RT-ON” jest formalno-prawną reprezentacją Ogólnopolskiej Koalicji  „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” obywatelskiego ruchu  na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej.

NASZE CELE

Najważniejszym zadaniem Fundacji jest wsparcie dla działań obywatelskich mających na celu powstrzymanie planów budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego w Polsce w tym pomoc dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, zwykłych mieszkańców przeciwnych budowie kopalni… więcej

INFORMACJA O KOALICJI

Ogólnopolska Koalicja na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej - „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” - to unikalna inicjatywa obywatelska skupiająca samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia… więcej

NASZ ZESPÓŁ

Irena Rogowska

IRENA ROGOWSKA

Przewodnicząca Rady Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

lider Ogólnopolskiej Koalicji „RT-ON” od 2011 r., inicjatorka największego udanego, tj. ważnego i wiążącego, referendum lokalnego w historii wolnej Polski przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”, samorządowiec z ponad 20-letnim stażem - do 2014 r. wójt gminy Lubin, fundator.

Radosław Gawlik

RADOSŁAW GAWLIK

Przewodniczący Rady Programowej

wiceprzewodniczący Koalicji „RT-ON”, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego „EKO-UNIA” z Wrocławia.

Tomasz Waśniewski

TOMASZ WAŚNIEWSKI

Prezes Fundacji

współzałożyciel Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce” oraz Ogólnopolskiej Koalicji „RT-ON”, organizator i uczestnik protestów przeciwko planom budowy nowych odkrywek w Polsce i Niemczech, samorządowy koordynator misji śledczej Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego na Dolnym Śląsku, fundator.

Jakub „Kuba” Gogolewski 

Koordynator projektów, ekonomista, pracował w międzynarodowej organizacji Bankwatch oraz Greenpeace Polska, zaangażowany w Program dla Klimatu Polskiej Zielonej Sieci. Specjalizuje się w tematyce inwestycji energetycznych, ich finansowania oraz wpływie zmian społeczno-środowiskowych na zmiany w energetyce.

Członkowie Rady Fundacji i Fundatorzy

Janusz Łucki

Wiceprezes Fundacji

rzecznik Koalicji, samorządowiec

Anna Drążkiewicz

ANIAKoordynator do spraw Komunikacji w  organizacji Climate Action Network (CAN) Europe  w Brukseli.  Zajmuje się między innymi relacjami z mediami, komunikacją w Internecie i jest rzecznikiem CAN Europe. Wcześniej pracowała dla polskich organizacji pozarządowych, również zajmując się komunikacją, przez okres ponad czterech lat. Skończyła nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim

Andrzej Holdenmajer

samorządowiec, do 2014 r. burmistrz gminy Ścinawa.

Waldemar Kwaśny 

samorządowiec, do 2014 r. wójt gminy Miłkowice.

Chcesz pomóc Fundacji, nie wiesz jak?

Przekaż darowiznę finansową  na cele statutowe - skorzystaj (cały rok) z odliczenia podatkowego jako osoba  fizyczna  albo firma (nawet do 10 % odliczenia od dochodu).

Jeśli chcesz: przekazać darowiznę rzeczową, świadczyć nieodpłatne usługi lub zostać wolontariuszem, NAPISZ DO NAS

FUNDACJA „ROZWÓJ TAK - ODKRYWKI NIE”

ul. Rycerska 24, 59-220 Legnica

tel. +48 76 845 67 53;  +48 661 863 478

NIP: 6912510194, KRS: 0000558840

 

NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚCI

18 październik 2016
na antenie radia TOK FM W sobotę, 15.10.16 - gośćmi red. Ewy Podolskiej w audycji Weekend Radia TOK FM byli Jakub Gogolewski (koordynator projektów w Fundacji "RT-ON") oraz jako eksperci: Łukasz Adamkiewicz i dr Benedykt Pepliński. Bezpośrednią przyczyną zaproszenia do radia była publikacja przez naszą Fundację, połączona z prezentacją podczas konferencji prasowej w CP PAP  w Warszewie(30.09.16), raportu pt.: "ZE PAK czy rzepak?" oraz

GALERIA

08.08.2015 - Protest pod elektrownią Jänschwalde
Początek strony